Her Yaşa Sanat

Arnavutköy Belediyesi tarafından faaliyete geçirilen Sanat Akademisi, bugüne kadar binlerce öğrenciye kültürel ve sanatsal alanda eğitimler verdi.

Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı’nın talimatıyla 2015 yılında hizmete açılan Arnavutköy Belediyesi Sanat Akademisi, öğrencilerin ikinci evi oldu. Kültürel ve sanatsal branşlarda eğitim veren Sanat Akademisi, faaliyete geçtiği günden beri

öğrencilerin topluma sağlıklı birer birey olarak yetişmelesini amaçladı.

Vadipark içinde hizmet veren Sanat Akademisi; resim atölyesi, halk oyunları salonu, sergi alanı, branş sınıfları ve açık hava sahnesi ile modern bir yapı şeklinde inşa edildi.

“Güzel Sanatlar ve Konservatuvara Hazırladık”

Arnavutköy Belediyesi Sanat Akademisi Koordinatörü Recep Cihan, Sanat Akademisi hakkında şunları kaydetti: “Arnavutköy Belediyesi Sanat Akademisi Vadipark içerisinde yer alan gençlik merkezinde ilçe genelinde eğitsel ve kültürel ve sanatsal faaliyetler yürüten eğiten ve öğreten bir birimdir. Öğrencilerimize sanat dallarında eğitimler aktiviteler, güzel sanatlar ve konservatuvara hazırlık kurslarıyla da hizmet vermektedir. Sanat dersleri ile de öğrencilerimizin topluma sağlıklı birer birey olarak yetişmelerini amaçlamaktadır.”

“Herkese Sanat, Her Yaşa Sanat, Her Ruha Sanat”

Sanat Akademisi’nin 2015 yılının Aralık ayında kurulduğunu belirten Cihan: “Geçmişte ve günümüzde çağdaş yaşamın bir parçası olan sanatın belli dallarında eğitim vermek üzere büyük bir özveri ve heyecanla kuruldu sanat akademisi. Arnavutköy Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezinin bir alt kolu olan sanat akademisi ayrı binaya geçmeden daha önce etüt derslerinin ve sınava hazırlık kurslarının yapıldığı bina içerisinde devam ediyordu. Vadipark içerisinde ayı bir bina ile hizmetine devam eden akademimiz; herkese sanat, her yaşa sanat, her ruha sanat parolası ile açıldı. Zaten bir duygunun, tasarımın, güzelliğin vb. dışavurumunda anlatımında kullanılan yöntemlerin tümüne sanat denir” dedi.

“Halk Oyunları Ekimizi İstanbul 4.sü Oldu”

Arnavutköy Belediyesi Sanat Akademisi’nin yıl içindeki faaliyetlerine de değinen Koordinatör Recep Cihan: “ Kurs bitiminde mezuniyet töreni düzenlenmiş olup bu törende her kurstan öğrencilerin hazırlamış olduğu gösteriler ile büyük bir katılımın sağlandığı mezuniyet töreni Vadipark Açık Hava Sahnesinde gerçekleşmiştir. Yıl içerisinde Halk Oyunları öğrenci grubumuz federasyonun yapmış olduğu yarışmada İstanbul 4. sü olmuştur. Ocak ile Haziran ayı içerisinde yapılan kültür sanat etkinliklerinde müzik gruplarımız çeşitli yerlerde sahne alarak konser vermişlerdir. İlçe genelinde yapıla resmi ve özel programlarda müzik halkoyunları ve tiyatro ekibimiz sahne almaktadır. Resim kursu öğrencilerimiz sene boyu almış oldukları eğitim sonucunda karma sergi açmışlardır. 5 Öğrencimiz güzel sanatlar dalında yetenek sınavını kazanarak okullarına kayıt olmuşlardır” diye konuştu.

“19 branşta Bin 750 Kişi Eğitim Almaktadır”

Bin 750 öğrencinin kurslarda eğitim aldığını söyleyen Cihan: “ Resim, Gitar, Bağlama, Halk Oyunları, Tiyatro, Ebru Sanatı, Drama, Keman, Kemençe, Ney, Piyano, Kısa Film, Temel Fotoğrafçılık, Ahşap Yakma,  Klarnet, Radyo Televizyon Programcılığı, Şan kursları ile Konservatuara Hazırlık ve Güzel Sanatlara Hazırlık Kursları olmak üzere şimdilik 19 branşta eğitim vermekteyiz. Yıl içerisinde kurs çeşitlerimizin ve sayılarının artması için çalışmalar yapmaktayız. Bu kurslarımızdan yaklaşık olarak 1750 vatandaşımız faydalanmaktadır. Ve bu eğitimlerden 12 yaş ve üzeri tüm vatandaşlarımız yararlanabilmektedir” şeklinde konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi : 01.02.2018

Haberler

 • 280 Öğrenci Arnavutköy’de Ağırlandı

  İçişleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Biz Anadoluyuz’ projesi kapsamında Ağrı, Tunceli, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Diyarbakır ve Batman’dan gelen 280 öğrenci Arnavutköy’de ağırlandı.

 • Gaziler Günü’nde Çelenkler Sunuldu

  19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Arnavutköy Kozlar Parkı’nda düzenlenen program ile Atatürk Anıtı’na çelenkler sunuldu.

 • Arnavutköy’de Gaziler Günü Kutlandı

  19 Eylül Gaziler Günü kapsamında Arnavutköy Belediyesi tarafından şehit yakınları ve gaziler onuruna yemek verildi.

 • Yeni Eğitim Öğretim Yılı Başladı

  İbrahim Çağlar Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu’nda 2018-2019 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla tören düzenlendi. Törene Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı katıldı.

 • Başkan Baltacı, Muharrem Ayı Programına Katıldı

  Arnavutköy, Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yaşatma ve Tanıtma Derneği tarafından düzenlenen Muharrem Ayı programına, Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı katıldı.