Arnavutköy’de Afet Tatbikatı Yapıldı

Arnavutköy Belediyesi, Yıldızlar Arama Kurtarma Derneği ve İstanbul İtfaiyesi’nin organizasyonuyla afet tatbikatı düzenlendi.

   

Haraççı İmam Hatip Lisesi’nde düzenlene afet tatbikatı siren sesin çalmasıyla başladı. Hızlı bir şekilde okulu boşaltan öğrencilerden sonra yarılı olarak içerde kalan öğrencilere müdahale edildi. Yıldızlar Arama Kurtarma Ekibi (YARKUR) yaralı öğrencileri sedye yardımı ile dışarı çıkardı. Heyecanlı anların yaşadığı tatbikatta, 3. katta mahsur kalan öğrenciler, ekipler tarafından halatlar yardımıyla aşağı indirildi.

Yaralı olarak 2. katta kalan bir öğrenci ise sedye yardımıyla aşağı indirilerek, hazır halde bulunan ambulansa götürüldü. Ambulansta ilk müdahalesi yapılan öğrenci, hastaneye sevk edildi. Tatbikat sırasında üç farklı ekibin koordineli olarak çalışması dikkat çekti.

Tatbikatın ikinci bölümünde ise, yangın söndürme tatbikatı yapıldı. Tatbikatta, yangın veya kaza durumunda ne yapılması gerektiği, itfaiye aracı ile birlikte uygulamalı olarak anlatıldı. Belediye çalışanlarından oluşturulan sivil savunma ekibi ve YARKUR Ekibinin 40 kişilik bir grupla yaptığı tatbikat, mahalle sakinleri tarafından da izlendi. Tatbikat sonunda Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Kemal Aygenli tarafından öğrencilere, bilgilendirici broşür dağıtıldı.

Güncelleme Tarihi : 10.01.2018

Haberler