Alaca Çinte Arnavutköy’de Görüntülendi

İstanbul’da en son 2008 yılında görülen Alaca Çinte isimli kuş, fotoğrafçılar tarafından Arnavutköy’de tekrar görüntülendi.

    

Arnavutköy’ün eşsiz doğa güzelliklerinden biri de farklı kuş türlerinin ilçede yaşamlarını sürdürmeleridir. Ayrıca Karaburun Bölgesi’nin kuşların göç yolları üzerinde bulunması, her yıl farklı türde kuşların ilçeye uğramasına neden oluyor.

Alaca Çinte’nin En Güzel Fotoğrafları Kaydedildi

İstanbul’da en son 2008 yılında görülen Bilimsel adı 'Plectrophenax nivalis' olan Alaca Çinte isimli kuş, Karaburun Bölgesi’nde kuş gözlemcileri tarafından tekrar fark edildi. Uzun bir aradan sonra tekrar görünen Alaca Çinte, kuş gözlemcilerini de Arnavutköy’e çekti.

Ülkemizde yaşayan ve görülen kuş türleri ile ilgili çalışmalar yapan kuş gözlemcileri, Alaca Çinte’nin en güzel fotoğraflarını kayıt ettiler. Yurdumuzda, kış aylarında ve nadiren olmak üzere Trakya, Karadeniz sahilleri ve Kuzeydoğu Anadolu’da rastlanabilen bu kuş, Kuzey Yarım Küre’de, Arktik Bölge’de ürüyor. En son 2008 yılında İstanbul'da görüldü. Bunun dışında 2010 yılında Samsun ve 2013 yılında da İğneada'da tespit edilmişti.

Tanımı

Çok güzel siyah beyaz bir kuştur. Baş ve kanatların dip kısmı tamamen beyaz olup uç kısımda siyah bir bölge bulunur, sırtı da kahve-siyah renktedir. Dişilerin kanatları daha koyu kahve-siyah renklerde, baş gri kahve renklerde olup belirsiz çizgilidir. Her iki cis de uçuşta beyaz kuyruğun ortasında uzunlamasına siyah bir bant gösterir. Üreme dışı dönemlerde cinsler daha pas-kahve renklere bürünürler. Ayaklar ve gaga siyah olsa da gaga kışın sarı renge döner ama uç kısmı siyah kalır. Gençlerin Tepe ve sırtı gri kanatlar kahve tonlarda, göğüs ve karın beyaz üstüne gri çizgilidir. Değişik bölgelerde üreme dönemi erkeklerinin tüylerinde az farklılıklar bulunan dört alt türü yaşar.

Plectrophenax nivalis nivalis.

Plectrophenax nivalis insulae.

Plectrophenax nivalis vlasowae.

Plectrophenax nivalis townsendi.

Habitatı

Yüksek ve ağaçsız dağ tepelerinde, tundralarda ürerler, kışın ise genellikle kumluk veya çakıllık deniz kıyılarında bulunurlar. Kuzgun dışında başka hiçbir ötücü, kışı bu tür kadar kuzeyde geçirmez.

Yayılışı

Yurdumuzda kış aylarında ve nadiren olmak üzere Trakya, Karadeniz sahilleri ve Kuzeydoğu Anadolu’da rastlanabilir. Kuzey yarım kürede arktik bölgelerde ürer. Daha güneyde üreyen küçük izole gruplar İskoçya ve Kuzey Amerika’dadır. Son buzul çağında bu türün bütün Avrupa’da yaygın bir şekilde yaşadığı sanılmaktadır.

Beslenme

Böcekler ve tohumlarla beslenirler.

Biyolojisi

Geniş yuvasını kaya oyukları içerisine yapar. Kuluçkaya dişi kuş yatar. Yumurtalar mavi-yeşilimsi renkte olup üzeri kahverengi noktalıdır. Yavrular yumurtadan çıktıktan iki hafta sonra uçmaya hazır hale gelirler.

Alaca Çinteler ,üreme dönemi başlamadan uzun bir süre önce kar daha kalkmadan, üreme bölgelerine geri dönerler. Önce erkekler döner ve sabah-akşam kendi bölgelerini ararlar. Arada, kötü havalarda gruplar oluştururlar. Dişiler, Mayıs sonu ve Temmuz başı arasında, bölgeye ve yüksekliğe göre yılda iki kez ,iğ şeklinde 21.9x16.2mm büyüklüğünde, üzeri benekli beyazımsı veya açık yeşilimsi mavi (3)4-6(8) yumurtayı yuvaya bırakır.Yuva bazen kıyı kuşlarının yuvaları arasında,kaya veya taş yığınlarının altında saklıdır.Yuvanın kıyı veya kar tarlalarınınyakınında olmasının nedeni,yavrular için daha kolay böcek bulabilmeleri içindir. Dişi yaklaşık 12-13 gün tek başına kuluçkaya yatar ve erkek tarafından ebslenir.Yavrular 8 ila 10 günlük olunca daha uçmayı öğrenmeden yuvadan ayrılırlar ve kayalar arasında gezinirler,ebeveynleri tarafından da yaklaşık 12 gün daha beslenirler.

Göçü

Çok uzun mesafelerde olmasa da göçmen bir türdür.

Popülasyonu

Henüz tehlikede olan bir tür değildir. Dünya üzerinde 39 milyon birey yaşadığı tahmin edilmektedir.

Davranışları

Kışın göçebe sürüler halinde yaşarlar. Sürüler halinde ve yerde beslenirler. İnsanlardan ürkmez ve yuvasını Arktik bölgelerdeki yerleşim yerlerine yakın kurar. İnsanların bıraktıkları tohum ve diğer yiyeceklerle de beslenirler.

Yerel Adlar

Diğer ismi Alaca Kiraz kuşudur.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi : 19.12.2016

Haberler

  • 23 Deftere El Konuldu

    Arnavutköy Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, öğrencilere ücretsiz dağıtılan ve üzerinde ‘para ile satılmaz’ yazan defterli satan esnafı tespit ederek, gerekli işlemleri başlattı.

  • Bir Tuval Bir Hayal

    Arnavutköy Belediyesi ve Türkiye Beyazay Derneği Suriye Komisyonu, Suriyeli engelli ve engelsiz çocuklarla '1 Tuval 1 Hayal' sloganı ile bir araya geldi. Hayallerini tuvallere yansıtmaya çalışan Suriyeli çocuklar, mutluluğun resmini çizdi.

  • ARGEM, Üniversiteye Hazırlıyor

    Arnavutköy Belediyesi, öğrencilerin üniversite sınavına hazırlık aşamasında zorluk yaşamaması için alanında uzman ve deneyimli hocaların yer aldığı Üniversite Hazırlık Kursu ile öğrencileri, üniversite sınavına hazırlıyor.

  • Türk Bayrağı Motifli Aşure, Birinci Oldu

    Muharrem Ayı dolayısıyla Kadın Kültür ve Sanat Merkezi tarafından aşure yarışması düzenlendi. Yarışmanın birincisi ise aşuresinin lezzetiyle damaklara, üzerindeki Türk Bayrağı motifiyle de gönüllere hitap eden Melahat Karatepe oldu.

  • Cami, Şehir ve Medeniyet

    Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı; Arnavutköy’de görev alan İmam Hatipler, müezzinler ve Kuran kurslarında görev alan personelleri bir araya geldi.