Arnavutköylüler Halep İçin Sessiz Kalmadı

Arnavutköy Kültür ve Medeniyet Derneği tarafından düzenlenen dua programına, Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcı Kemal Aygenli’de katıldı.

Son zamanlarda Suriye’de yaşanan olaylara, Arnavutköylüler de sessiz kalmadı. Arnavutköy Merkez Camii’nde akşam namazını kılan vatandaşlar, namaz sonrası meydanda toplandı. Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlaya program, vatandaşların yoğun katılımıyla devam etti. Düzenlene Programa, Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcı Kemal Aygenli’de katıldı.

 

Halep’te yaşanan  katliam sonrası sessiz kalamayacaklarını belirten Arnavutköy Kültür ve Medeniyet Derneği Başkanı İlkay Sarı: Hamd âlemlerin Rabbi Allah’a olsun. Salat ve selam son Peygamber’e aile ve sahabelerine olsun. Değerli Arkadaşlar, abilerim, ablalarım, kardeşlerim! Evvela şunu belirtmeliyim ki şu ciğerlerimizden kan akıyor! Dün kâfirlerin bile, sığındığında güven içinde oldukları Camilerde, bugün ev sahipleri dahi güven içinde olamıyor. HALEP YANIYOR!

Halep bizim tarihimiz. Halep bizim parçamız. Halep bizim yürek yangınımız. Bugün Srebrenitsa'nın kaderini Halep yaşıyor. Halep'te insanlık ölüyor. Batı ve hakim güçler yine üç maymunu oynuyor. Bugün insanları, insanlığın ve bütün insani değerlerin katledildiği kentlerden biri Halep! Terörü konvansiyonel silaha dönüştüren devletlerin, bütün dünyadan yalıtarak katliam yaptığı Halep’te can pazarı yaşanıyor. Ve maalesef insanlık bu katliamı kanıksamış durumda. Dünyanın birçok ülkesinde yaşayanlar bu katliamları kendi surları arkasından “bir film izliyormuş gibi” seyrediyor.

Değerli dostlar, Halep, insanlığın topyekûn öldüğü bir yerdir artık. Kim hangi bahanenin arkasına gizlenirse gizlensin hakikat budur. Bu yüzden Halep, aynı zamanda insanlığın imtihanıdır. Ama insanlık duyarsız, insanlık kayıtsız… En çok da ümmetin sessizliği canımızı acıtıyor. Surların arkasına sığınmış batılıların kahir ekseriyetinin duyarsızlığına Bosna’da, Çeçenistan’da, Afganistan’da, Filistinde’de Irak’ta şahit olmuştuk. Fakat ümmet kendinden uzak zannettiği olayın bizatihi ortasında olduğunu nasıl anlamaz? İçindeki yangını nasıl hissetmez? Nasıl susma korosuna katılır? Ölen biziz aslında. Toza dönüştürülerek köle edilmek, yok edilmek istenen biziz. İslam ümmeti, adım adım izlenen ve kendisini yok etmeyi hedefleyen stratejiyi neden görmez? Neden? Yoksa bu köhne sistemin, bu çarpık düzenin kendisine dokunmayacağını mı zannediyor?

Her gün ölen yüzlerce insanın istatistiki bir veri olmanın ötesine geçemediği bu bozuk dünya düzeninde, herkes bilmeli ki birgün, insanlığın sığınacak yeri kalmayacak. Çünkü bu çarpık ve bozuk düzen, propaganda araçları marifetiyle, bir avuç kapitalistin, birkaç emperyalist devletin çıkarı için şiddeti meşrulaştıracak söylemler üreterek devamlılığını sağlamaktadır. Trump’un attığı twit, basında Halep’te her gün katledilen insanlardan daha fazla yer alıyorsa bu düzeni başka nasıl açıklayabiliriz ki? İnsani yardımın gidebilmesi için geçici ateşkesin bile Birleşmiş Milletler’de veto edildiği bir dünya daha ne söylenebilir ki? Ölen ve açlıktan kıvranan insanları küçük bir ayrıntıya indiren analistlere, stratejistlere bakınca insan başka ne düşünebilir ki? Bugün insanlık dramının merkezi Halep, aynı zamanda işte bu ve benzeri manzaralardan dolayı bir ahlak imtihanının da merkezidir. Evet… Halep bir ahlak meselesidir. Tıpkı Arakan, Filistin, Afganistan, Irak, Mısır gibi… Evet… Halep, geç kalınmış olsa da ahlak isyanının başlangıç noktasıdır.

İfade ettiğim gibi zalim düzenin devamı için TERÖR bir aparat olarak kullanılmaktadır. Biz biliyoruz ki, terör, özellikle İslam dünyasında yıkımın yaşanması için, bizzat emperyalist devletler tarafından desteklenmektedir. Terörü bizzat dibimizde 4 gün önce daha taze yeni yaşadık biz. 44 evladımızı aldılar bizden daha yeni.

Suriye’ye bakın. İlk günden beri terör örgütleri etkin bir silah olarak kullanılmakta… Ve bunu hepimiz biliyoruz. Ne çare ki, sözün kar etmediği bir zamanda yaşıyoruz. Çünkü düzen öyle kurulmuş. Düzen güçlünün diline göre hükmünü icra ediyor maalesef. Biz yine de düzenin bu yalanını yüzlerine çarpıyoruz. “Terörü üretenle, terörü temizleyeceğim diyen aynı ağız” diye haykırarak, Halep için ayağa kalktık. Biz biliyoruz ki, orada, o can pazarının yaşandığı mahşer yerinde, insanlık direniyor. İşgalci emperyalistler ne derse desin biz olaya bu şekilde bakıyoruz.

Biz vicdanlara seslenerek, insanlığı harekete geçirebileceğimize inanıyoruz.

Merhamet ihtiyacı adalet yoksunluğuna dayanır. Biz daha köklü çözümler üretilmesi gerektiğini, adil bir dünyanın vicdanları harekete geçirdiğimiz zaman mümkün olduğunu inanıyoruz. Yani tüm dünya üzerindeki Rachelleri, Malcom X’leri, Gandileri harekete geçirerek Halep’e bir vicdan köprüsü oluşturmak zorundayız. İnşallah bunu hep beraber başaracağız. Farkında olarak topyekün direnerek başaracağız !

Zalimler, katiller, ikiyüzlüler eninde sonunda yenilecektir! 

Elbette bir gün Esed despotu da tarihin lanetli çöplüğündeki yerini alacaktır. Esed ve avenesi İran, Hizbullah, Rusya ve bilumum yandaşları bugün olmasa bile yarın ukbada mutlaka ama mutlaka ateşi boylayacaktır! Ve güzel akıbet elbette her koşulda hakkı ve adaleti ayakta tutmaya azmeden anın şehitlerinin; rabbe, insanlığa ve eşyaya karşı sorumluluk bilincini kuşanan muttakilerin olacaktır!
Ey aziz Halep halkı, alçakça ve şerefsizce bombardımanlara ve dünyanın ikiyüzlü tutumuna rağmen şehadet kefenini kuşanarak mevzii terk etmeyen onurlu halk ve siz ey kararlılıkları, fedakarlıkları ve adanmışlıklarıyla göz dolduran Allah yolunun adanmış erleri; Müsterih olun, sabır edin ey Halep halkı; Allah’a andolsun ki cennet sizi bekliyor! Ve düşmanlarınızı cehennem!

Selam olsun; Halep’e, Şama, Deraya, Hamaya ve İdlip’e!” diyerek düzencelerini dile getirdi.

Yapılan açıklamalar sonrası Suriye’de ve Dünya’nı dört bir tarafında zulüm altında olan Müslüman alemi için dua edildi. Dualara el açıp amin diyen vatandaşlar tekbirler sesleri ile meydandan ayrıldı.

Güncelleme Tarihi : 05.02.2018

Haberler